Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Miért jó a kibocsátónak a magas tőkeáttétel?

A mai kereskedési rendszerekben egyre magasabb tőkeáttétellel engednek kereskedni. A legtöbb esetben a mérték a termékhez tartozik, így eg sem tudjuk válogatni, hogy mekkora kockázatot akarunk vállalni.Ezen termékek közé tartoznak a CFD-k (Contract for difference), a certifikátok, az ETF-ek egy kisebb része, valamint a spread betting termékek jelentős hányada.

Az ETF-eken (Exchange Traded Fund) kívül, amiket tőzsdén kereskedett befektetési alapokhoz lehetne leginkább hasonlítani, a többi termék inkább egy soha le nem járó opcióhoz hasonít. Természetesen a "soha le nem járó" rész valóságban nem működik, itt általában az opciók átkötésére kerül sor időről időre, amely okozhat kisebb nagyobb kilengéseket az árfolyamban.

Sokszor azonban tényleges "szteroidozásról" van szó, amikor a kereskedő platform üzemeltetője hozzánk vág egy befektetési hitelt, amelyre kamatot számol fel. Ezt általában tartási költség (azaz holding cost) ként jelenik meg számlánkon. A módszer előnye számunkra, hogy nincs átkötés, az árfolyam jegyzés zökkenő mentes; de ezért fizetnünk kell.

Nem egyszer lehet vele találkozni, hogy a külöbözőtrading platformok 40-50 szeres tőkeáttétel mellett kínálják termékeiket, de 400-szoros értékbe is botolhatunk. Bár mi megtehetjük, hogy plusz fedezetet teszünk be számlánkra, hogy ne stoppoljon ki a rendszer az első kisebb ingadozásra. Ugyanis a kölcsön nyújtója saját tőkéjét nem kockáztatja, amikor a saját részünket felemésztette az árfolyam esés a rendszer automatikusan kizár és csak mi buktunk.

A plusz fedezet betételével az egyetlen gond, hogy a hatalmas tőkeáttételre így is megfizetjük a kamatot, hiába nem igényeljük azt, illetve hogy a plusz fedezet nem hoz nekünk semmit, csak biztonsági tartalékként áll. Így a mi hozamunkat rontja, míg a fizetett kamatot nem csökkenti. Ez a befektetés hitel kvázi ügyfélre erőszakolása.

0 Tovább

A monetáris szigorítás - előbb mint gondoltuk?

              A következő néhány soron egy olyan monetáris megszorításról beszélünk amelyet a válság évei alatt sikeresen használtak az nyugati bankrendszerekben és amelyet sokak figyelmen kívül hagynak, amikor a banki hitelek kamatait és ezek különbségét (kamat spread) vizsgálják. Természetesen ahhoz kétség sem fér, hogy a banki és bankközi kamatok alacsony mértékénél történelmi számokról beszélhetünk, de van egy pont, amit be kellett áldozni a stabilitás érdekében, és nem hogy lazítás helyett szinten tartás, de szigorítás volt szükséges. Ez a pont nem más, mint a bankok által használt tőkeáttétel csökkentése, tőkemegfelelésük javítása.

                A tőkeáttétel nem egy különleges tőzsdei vagy befektetői kifejezés. Egy egyszerű, nem pénzpiaci cégnél is beszélhetünk tőkeáttételről, mint könyvelési fogalomról. Ez egész egyszerűen a forrás oldalon a nem tőke osztályokhoz könyvelt egyenleg. Mint bank ezt a tőkeáttételt nyújtják számunkra a betétesek és a bankközi hitelek, melyekből eszköztranszformációs folyamatokon keresztül a kihelyezett hitelek tetemes mennyisége keletkezik eszköz oldalon. Mint tudjuk magasabb tőkeáttétel mellé magasabb tőkére vetített hozam várható.

Példa: bankunk 100 Ft tőkével, és 900 Ft betéttel rendelkezik, melynek teljes egészét kihelyezi hitelekbe (valóságban természetesen ilyen nem történhet meg, már csak likviditási problémák és jegybanki kötelezettségek miatt sem). A kihelyezett betétek után 10% kamatot szed a bank, míg a betétek után 5% fizet. Saját 100 Ft tőkéjén így 10 Ft-ot keres, míg a 900 Ft betétek kifizetése után 900*0,05 azaz 45 Ft tesz zsebre.  Mi van, ha egy új jogszabály miatt már csak 5-szörös tőkeáttételre van lehetősége bankunknak? Már csak 30 Ft keres, jövedelmezősége a felére majdnem csökkent. Ha fenn akarja tartani az korábbi szintet a kamat spread-et 5 %-ról 10%-ra kell emelnie, így a hitel kamatai 10 %-ról 15%-ra emelkednek.


                A tőkemegfelelési szabályok igazából erről a problémáról szóltak: csökkenteni a tőkeáttételt, feltőkésíteni a bankokat és egy stabil pénzügyi rendszer létrehozni. Mivel a jegybank közvetlenül csak a bankközi hitelezésbe tud belefolyni, a lakosságiba nem, a kamatvágás itt is kitűnő eszköznek bizonyult, míg legott csökkentette a tőkemegfelelés kamatnövelő hatásait is. A kamatvágással a betétesek igen jelentős hányada rakta át a pénzét más eszközökbe. A kérdés csupán annyi, hogy a kamatok növekedésével mit tesz a pénzügyi szektor, hogy a ne lépje túl a tőkeáttételi küszöbszinteket. Ez a szigorítás ugyanis már a válság első éveitől kezdve életbe lépett.
0 Tovább

A tőkeáttétel és formái - az téboly jele?

Cikkünkben a mai befektetési világ egyik gyakrabban emlegetett jelenségéről, a tőkeáttételről tudhatunk meg többet. Ezen jelenség többek között felelőssé tehető a 2007-2008-as ingatlanválságért is az Egyesült Államokban, de a történelem során több válságért is felelős volt, a XVIII. századi Angliában odáig fajult az általa okozott pénzügyi krízis, hogy egyenesen betiltották a befektetési hitelek nyújtását, ám az élelmes korabeli befektetők és spekulánsok így is megtalálták a módját a tőkeáttételes kereskedésnek.

A tőkeáttétel formái


                Két alapvető módszer létezik tőkeáttételes kereskedés kialakítására. Az első, rendkívül kézenfekvő módszer a befektetési hitel felvétele, illetve nyújtása. Ekkor befektetőnk felvesz egy bizonyos összegű kölcsönt, mellyel saját tőkéjét kiegészítve pozíciót tud nyitni, természetesen saját pénznének sokszorosáért. Természetesen ekkor a hitel kamatai is hozzájárulnak az ügylet költségeihez, így minél tovább tartjuk pozíciónkat annál alacsonyabb profitot realizálhatunk. Emellett természetesen a hitel nyújtása sem épp a legbiztonságosabb befektetés így igen magas kamatmarzsokkal terhelik meg a kalandvágyó befektetőt.

                A másik lehetőség az, amikor csak letétet kell elhelyeznünk egy instrumentum megvásárlásához, ám teljes áron adhatjuk el azt. Ilyen ügyletekkel találkozhatunk a határidős és opciós piacokon, bár az ilyen körülmények között forgó kontraktusok egyre ritkábbak és egyre szigorúbb szabályozás alatt vannak. Ám van még egy, egyre elterjedtebb termék, ami ezt a módszert alkalmazza, ez nem más, mint a CFD. Ekkor egy bizonyos letét mellett (ami a mögöttes terméknek csupán töredéke) spekulálhatunk az árfolyamok mozgására, majd a pozíció zárásával a teljes vételi és eladási ár közötti különbséget elszámolják nekünk vagy épp rajtunk. Természetesen a brókerháznak ilyenkor is le kell fedeznie, ha olykor nem is a teljes, de a netto kitettségét így a termék díjaiban és jutalékaiban a tőkeáttételnek megfelelő "hitel" kamatait meg kell fizetnünk.

Példa: Egy 100 dollárt érő papírt akarunk megvenni, de csak 20 dollárunk van. Vagy felveszünk még 80 dollárt (egyszerűség kedvéért 0% kamaton) vagy keresünk valakit, akinél 20% letét mellett kereskedhetünk. A papír árfolyama 110 dollárra emelkedett, eladjuk. Első esetünkben visszafizetjük a 80 dollárt majd 30-al távozunk, így lett a 10% emelkedésből 50% profitunk vált 5-szörös tőkeáttétel mellett. Letét esetében a brókerház kifizeti nekünk a különbözetet (10 dollárt), majd visszakapjuk letétünket és szintén 30 dollárral távozunk.

Kamat mellett fenti példánk módosul annyiban, hogy 80 + kamatot fizetünk vissza hitelezőinknek, illetve második megoldásunkban a pozíció tartása költségessé válik.


Veszélyforrás - figyelem, fogyassza mértékkel


                Sokszor hallani, hogy napfelkelte előtt van a legsötétebb. Több történelmi példával is alá lehet támasztani, hogy ennek a fordítottja is igaz, mindig a legnagyobb zuhanások előtt látjuk a legfényesebbnek a dolgokat. A forgatókönyv viszonylag egyszerű. Kedvező piaci környezet mellett a hitel kamatlábak elkezdenek süllyedni, egyre olcsóbbá téve az önerő nélküli vásárlást, legyen az fogyasztási vagy épp befektetési termék. Amíg a tőzsdén még van vásárlóerő semmi akadálya a az erős bika piacoknak, ám amikor már az utolsó centet is elköltöttük onnan már csak lefelé van. Több történelem során bekövetkezett válság (ha nem az összes) összefüggésbe hozható azzal az egyszerű jelenséggel, hogy a piacról elfogyott a likviditás és mindenki eladni kényszerült.

                Egyik korai példánk az 1830-1840-es évek vasúti mániája az Egyesült Királyságban. Annyira jól sikerültek a kezdeti beruházások, hogy néhány éven belül mindenki vasúti cégek részvényeibe akart fektetni. Mindenki, és mindenki nagyobb erővel, mint amennyit megengedhetett magának, eleinte hitelből finanszírozva, később az optimista hangulatnak köszönhetően már csak letét elhelyezésével. Hiszen a részvények ára csak felfelé mehet, melyet még a hitelezők sem tudtak megcáfolni, így nem volt ritka, hogy vasúti részvény volt a felvett befektetési hitel mögött álló fedezet is. Ismerősen cseng? Mintha hasonló történt volna a közelmúltban az Egyesült Államokban, valamikor 2001-2007 környékén és ha nem csal emlékezetem sub-prime hiteleknek hívták őket. Innentől egyszerű a forgatókönyv: a likviditás hiánya miatt a kamatok emelkednek, a vételi erő elfogy, az árfolyamok elindulnak lefelé, a hitelek bedőlnek, de még a fedezet sem ér egy fabatkát sem. Hihetetlen óriási mennyiségű pénz semmivé lesz a piacon, a gazdaság deflációs nyomás alá kerül, a fogyasztás esik és a pénzpiacok végleg besülnek. A korabeli Angliában még súlyosabb helyzet állt elő, ugyanis a vasúti részvényekbe fektetett összeg magasabb volt mint a korabeli egy éves GDP, így Anglia évekig csak vasutat épített.


                Erre a jelenségre volt válasz a 2008-9 óta folyamatosan tartó, mostanában csökkenő pályára álló monetáris lazítás, mely az elveszett likviditást és tőkét hivatott visszapumpálni a gazdaságba. A kérdés már csak az, hogy ez megoldás, vagy csak a probléma elodázása? Sokat használt közhely, hogy az őröltség ismérve az, hogy újra és újra ugyan azt csináljuk mégis más eredményt várunk. Stabilizáljuk a gazdaságot az olcsó hitellel, vagy csak fújtunk egy újabb buborékot?
0 Tovább

CFD - avagy a kapzsiság ára




                Napjainkban egyre nagyobb teret hódítanak maguknak a CFD-k, hiszen kényelmesen bármi elérhető velük, alacsony összeggel is óriási profitra tehetünk szert és egyaránt nyithatunk long vagy short pozíciót. Legalábbis a kereskedési platformok ezt hangoztatják, ami önmagában igaz is, de közben elfelejtenek említeni egy apróságot, hogy ugyan ilyen könnyen és kényelmesen el is veszíthetjük a teljes megtakarításunkat.

                Aki még esetleg nem találkozott vele a Contract For Difference (CFD) avagy különbözetre kötött kontraktus a modern lóverseny legkifinomultabb formája. Egy szerény letét elhelyezése után fogadhatunk, avagy spekulálhatunk, hogy az általunk favorizált index, részvény, kötvény, ETF vagy deviza merre fog elmozdulni. Bármi elérhető vele, tovább gerjesztve a laikusok befektetési vágyát. A CFD lényege hogy a vételi és eladási árfolyam különbözetét a vevő vagy az eladó megtéríti a másiknak attól függően, hogy a vevő mire spekulált. A képlet egyszerű. Tegyük fel hogy X részvény jelenleg 100 dolláron forog. A "spread betting" brókercégnél (már a nevében is a "fogadás" szó sejlik fel a befektetés vagy kereskedés helyett) mondjuk 10 dollár letét elhelyezésével letehetjük voksunkat mondjuk az X részvény növekedése mellett, tehát 100 dollárnyi részvényre nyitottunk egy long pozíciót csupán 10 dollár felhasználásával. Kész is a tízszeres tőkeáttétel.

          Tegyük fel, hogy a papír 5% emelkedett, jelenleg 105 dolláron áll, örülünk, zárjuk a pozíciót, visszakapjuk a 10 dollár letétünket plusz az 5 dollárnyi árfolyamkülönbséget. 15 dollárral távozunk 10 dollárral indultunk, 50% haszon 5% emelkedésből.

           Ellenkező eset, feltételezzük, hogy most 5% zuhan az árfolyam. Máris csak 5 dollár maradt a zsebünkben, hiszen a letétből levonja a cég a megtérítendő összeget, végeredményben pénzünk felét elvesztettük egyetlen ügyleten.

           Sokak kárára manapság forognak 30 sőt 50 tőkeáttétellel CFD-k a különböző spreat-betting cégeknél, ezért ha arra adnánk a fejünk, hogy számlát nyitunk egy ilyen cégnél először mindig az legyen a kérdésünk, hogy milyen tőkeáttétellel kereskedünk, hiszen ötvenszeres aránynál egy 2% árváltozás hatására elveszthetjük összes megtakarításunkat.

            Kibocsátónak lenni a legjobb üzlet. Ők nem kockáztatnak semmit, hiszen ha az általunk favorizált papír esése eléri a letétünk összegét automatikusan kistoppol bennünket a rendszer, zárják a pozícióinkat és esélyünk sincs visszaszerezni megtakarításunk. Ezen felül marzsolhatják a CFD-ket, számlavezetést és jutalékokat számolnak fel. Nem véletlen, hogy az USA-ban tiltva van ezen instrumentumok használata.

A kockázatvállalás ördögi köre


          Amennyiben mégis arra adjuk a fejünket, hogy CFD-vel próbálunk magasabb hozamokat elérni az első bukás után könnyen letörhet a kezdeti lelkesedés. A százalékban gyakran két számjegyű veszteséget vagy leírjuk, ami igen fájdalmas, vagy megpróbálhatjuk visszaszerezni, ám ha nem akarunk erre hónapokat esetleg éveket áldozni maradnunk kell a kockázatos, tőkeáttételes termékeknél.

         Míg mondjuk ha közvetlenül részvényt tartottunk volna a portfolionkba akkor esetleg egy 5% zuhanás utáni 5% növekedéssel csak 0,25% veszettünk volna (100*0,95*1,05=99,75) a tőkeáttételnek köszönhetően ez a hányad is sokszorosára nőhet (példánkban 2,5 %-ra). Minden esetben magasabb piaci korrekció szükséges a korábbi veszteség kompenzálására, de tőkeáttétel nélküli ügyleteknél érdemes fontolóra vennünk, hogy ezért az elhanyagolható hányadért megéri e tartani a pozíciónkat.

Akkor ne vegyünk CFD-t egyáltalán?


      Önmagában nem tartom rossz eszköznek ezen termékek vásárlását, ha tisztában vagyunk saját korlátainkkal (mind pénzügyi, mind pszichológiai) és ha eléggé tudjuk diverzifikálni portfolionkat ahhoz hogy a CFD-k által generált extrém kockázatokat ki tudjuk védeni.
0 Tovább

Hozam Vadász

blogavatar

Pénzügyekről közérthetően

Utolsó kommentek