Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A gazdaság motorja? II. rész - Az infláció

                  Mi mozgatja elsősorban fogyasztási illetve megtakarítási étvágyunkat? Az egyik leghétköznapibb és legközismertebb mozgatórugó az infláció, illetve az inflációs várakozások. Mind fogyasztási, mind a megtakarítási oldalra kihatnak, nem csak ezen két tényező arányára, de arra is, hogy mit veszünk pénzünkön (legyen az bolti vagy akár banki termék).

                Akik számára új a téma: az infláció a pénz elértéktelenedésének mutatója. Mérésére egy átlagos fogyasztói kosár (amiben a kiló kenyértől egy köbméter gázon át a töltőtollig majdnem minden megtalálható, amit egy átlagos háztartás fogyaszt) áll rendelkezésünkre, melyben megtalálható termékek árának változását mérik súlyozott átlag számításával. Az infláció mérésére használt index szám a fogyasztói ár index (angolul consumer price index (CPI)).

Példa:
A kosarunkban van 1 kW áram és 1 liter víz. Egy átlagos háztartás havi bevételének 40% áramra, 60% vízre költi. Egy év alatt az áram ára 10%, a vízé 5% emelkedik. A bázis év indexe 100, az új évben az áram 40*1,1 illetve a víz 60*1,05 indexre emelkedik, így az új index 107 lett, ami 7% inflációnak felel meg.


Az inflációs várakozások

 

                A piaci szereplők várakozásai játsszák a legnagyobb szerepet az árak meghatározásában és a fogyasztás alakulásában. Sokszor tekinthetünk rájuk úgy mint a piac önbeteljesítő jóslataira. De az egyszerű fogyasztó mi alapján határozza meg saját várakozásait? A válasz ugyan az, ami a legtöbb befektetés esetében is: a múltbeli trend folytatódását várja. Sajnos, hogy a piac egésze mit fog várni és mi lesz a fiskális és monetáris politika válasza erre, épp annyira nehéz pontosan megállapítani, mint hogy következő hónapban hogy fog viselkedni egy részvény index. Természetesen tőzsdei és inflációs indexek esetében is van különbség az egyes mutatók volatilitásában, mely megkönnyítheti vagy nehezítheti a jövőbeni becslést.

                Lássuk milyen hatással vannak a várakozások a gazdaságra. Alapvetően két véglet van az inflációs skálán: a defláció, melynél pénzünk reál értéke egyre növekszik és a hiperinfláció, melynél pénzünk napok alatt is akár elveszítheti teljes értékét. Természetesen hiperinflációs jelenséggel normális körülmények között nem találkozunk egy gazdaságban.  Deflációnál az árak egyre alacsonyabbak az idő előrehaladtával, így lassítja a fogyasztást, hiszen minek vásároljon bármit is a fogyasztó ha kis idő múlva még olcsóbban juthat hozzá. Az erős inflációs nyomás épp az ellenkező hatást éri el: a vagyonunk pénzben való tartása rendkívül költségessé válik, így a tudatos fogyasztó igyekszik minél előbb megszabadulni tőle és átkonvertálni a vagyonát egy erősebben értéktartó eszközbe (ez lehet tartós fogyasztási cikkek, ingatlanok vásárlása, vagy esetleg menekülő devizák (USD, CHF, JPY) vagy nemesfémek vásárlása). Ekkor az egyszerű kereslet-kínálat elvén az inflálódó deviza az erős eladói nyomás alatt tovább veszít vásárló erejéből és félő, hogy a magas deviza árak miatt az egész gazdaság összeroppanhat.

                Míg esetleg az inflációs kilengéseket az aktív munkavállók könnyebben átvészelhetik béreik reál értékének igazodásával, addig olyan fogyasztói csoportok, mint a nyugdíjasok, segélyből élők jelentősen veszíthetnek vásárló erejükből, mivel az ő bevételeik nominális értéken fixen vannak tartva (,legalábbis rövidtávon).

Mi hat az inflációra?


                Sokszor az ár változásának hátterében világpiaci termékek árfolyam változásának ára (réz, kőolaj, platina, gabona, stb.) állhat. Általában ezeket a változásokat a termelők igyekeznek lefedezni a szabad piacokon, hiszen az ő számukra is a kiszámíthatóság az egyik legfőbb célpont, de ez nem minden esetben működik tökéletesen. A legérzékenyebb termékek általában az energiahordozók, melyekre a fejlődő országok energiaigénye miatt egyre nagyobb a kereset a világpiacon. Ezen energiahordozók a világ össz GDP-jének még csak 4,9% tették ki 2004-ben, míg 2011 már 6,5%, ami 4,3% éves növekedésnek felel meg. (forrás: The World Bank [data.theworldbank.org])

                Ennél egyszerűbb lokális piacon fellépő kereslet-kínálati hatások is erős hatással lehetnek az egyes devizák vásárlóerejére. Ilyenkor érdemes az gazdaságban lévő javak mennyiségét (ipari termelés [GDP] + import) összevetni a gazdaságban forgó pénz mennyiségével (GNI).


                Mint láttuk az infláció szoros összefüggésben van egy gazdaság teljesítményével és azon belül is a fogyasztás alakulásával. Következő cikkeinkben az inflációt befolyásoló egyik legerősebb tényezőről, a kamatlábakról, a devizák reál árfolyamáról valamint a vagyonosodási hatásról tudhatunk meg többet, illetve, hogy ezek hogyan hatnak egy gazdaság alakulására.
0 Tovább

A gazdaság motorja? I. rész - A fogyasztás

                 Valószínűleg olvasóink nagy része találkozott már a "fogyasztás a gazdaság motorja" kifejezéssel. De mit is jelent ez? Mi mozgatja a fogyasztást? Következő négy részes cikk sorozatunkban erre a kérdésre fogjuk keresni a választ. Ám mielőtt megvizsgálnánk mi és hogyan befolyásolja a fogyasztásunkat a hétköznapokban támasszuk alá ezt a jól ismert közhelyet. Ebben a cikkünkben a fogyasztással mint makroökonómiai jelenséggel fogunk megismerkedni. Aki tanult alap szinten makroökonómiát annak valószínűleg nem fogunk ezen cikkünkben túl sok újdonságot elárulni.

A GDP alapvető modellje

 

                A most használt modell fellelhető minden közgazdasági alapokat oktató könyvben is. A GDP
(Gross Domestic Product), magyarul Bruttó Hazai Termék, egy gazdaság termelékenységét hivatott mérni. Kiszámolására több módszer is alkalmazható. Lehet az egyes szektorok hozzáadott értékén keresztül, a piaci szereplők bevételeinek vagy kiadásainak összegzésével is. Minket ezek közül a kiadási oldal érdekel. Itt a Befektetés (Investment (I)), Kormány kiadások (Government spending (G)), Fogyasztás (Consumption (C)) illetve netto export (NX) faktorokat kell figyelembe venni. Ezen négy kategóriába minden megmozgatott pénz, ami új értéket teremtett, besorolható. Erre minden GDP számításnál érdemes odafigyelni, hogy a használt termékek kereskedése (legyen az tankönyv vagy akár ingatlan), illetve a termék nélküli pénzügyi tranzakciók (nyugdíj, családi pótlék, stb) nem teremet új értéket, csak meglévőt átcsoportosít, így nem számolandó bele a GDP-be. Jelöljük a belső keresletet Z-vel, ekkor:

Z = C + G + I + NX

                Mivel témánk a belső fogyasztás gazdaság ösztönző hatásának megismerése a többi változót nem, vagy konstansnak számoljuk. Tegyük fel, hogy egy zárt gazdaságban élünk, ahol a befektetések (I) és kormány kiadások (G) konstansak. A fogyasztás első sorban a bevételtől függ, valamint egyéni döntésünktől, hogy bevételeink mekkora részét takarítjuk meg. Az átláthatóság kedvéért vegyük ezt  a hányadot egy konstans számnak és jelöljük C1-el illetve S1-el (C1 + S1 = 1) . Ekkor C = C1* Y ,ahol Y az ipari termelésből származó bevételünket jelzi (az egyenlet csak akkor helytálló ha további feltételként elfogadjuk, hogy a cégek az összes profitot kifizetik az alkalmazottaknak/tulajdonosoknak).

Z = C1 * Y + G + I

Amikor egy gazdaság egyensúlyban van ugyan annyit termel, mint amennyit fogyaszt, ezáltal

Z = Y

Y = C1 Y + G + I
Y - C1 Y = G + I
Y * (1 - C1) = G + I
Y = ( G + I ) / (1 - C1)

            A matematikai összefüggésből látszik, hogy bevételünknek minél nagyobb hányadát fordítjuk fogyasztási célokra annál magasabb Y, vagyis ipari termelést tudunk elérni.


                Következő cikkeinkben azt fogjuk részletesebben megvizsgálni, hogy mi befolyásolja a C1illetve S1 állandókat, hogyan hozzák meg a fogyasztók döntéseiket és milyen hatással van ez egy gazdaság teljesítményére.
0 Tovább

Hozam Vadász

blogavatar

Pénzügyekről közérthetően

Utolsó kommentek