Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Végső soron mindenkinek jó a QE

Az úgynevezett quantitative easing-et, azaz a jegybankok monetáris lazítását, melynek keretében irdatlan összegekek nyomnak ki a pénziacokra rengeteg kiritika érte az elmúlt időszakban. Az egyik legtöbbet vitatott téma, hogy ki is nyer igazán a pénznyomtatással.

A sokat emlegetett helikopter pénz igen népszerű teóriává vált az idők során. Az ötlet egyszerűen annyi, hogy a lakosságnak havonta írjanak a számlájára egy összeget, melyet a jegybank finanszíroz meg. Ezáltal a pénznyomtatás direktbe befolyásolja a fogyasztás élénkítését, valamint az adósságok leépítését.

Az elmélet ott bukik el, hogy a jegybank nem úgy nyomtatja a pénzt, mintha mi egy nyomtatóval lapokat nyomtatnánk ki. Alapvetően a jegybank megvesz valamit a bankoktól, amire nincs fedezete, majd az ellenértéket egyszerre jóváírja a bank számláján. Ergo, ha tradícionális módszerrel az embereknek akarnánk pénzt nyomtatni a „zsebébe”, akkor a lakosságnak cserébe adni kéne valamit, ami megjelenhet a jegybank könyveiben, és a későbbiekben a likviditás leépülését segíthetné.

Ezáltal rengetegen, akik nem tudnak megfelelő ellenértéket szolgáltatni, kiszorulnának a pénznyomtatásból. Így újfent a legjobban rászoruló réteg maradhatna ki. Természetesen pénznyomtatásra ki lehet dolgozni alternatív módszereket is, mellyel egyenesen a lakossághoz vándorolhatna az összeg. Ez azonban újabb kérdéseket vetne fel, ki jogosult rá, vagyoni helyzettől függjön e a döntés, milyen ütemben és megoszlásban adagoljuk a pénzt.

Ellenben a jelenlegi helyzet, ha elsőre nem is tűnik úgy, mindenkinek kedvez. A bankoknak nincs más lehetősége, mint elkezdeni hitelezni (erről bővebben egy későbbi írásban), a reálgazdaság bővül, a bérnyomás hatására elindul az infláció, új munkahelyeket teremtenek a vállalatok, és ha még egy kis megtakarítással is rendelkezünk az is szárnyra kaphat. A belső adósság elinflálásáról már ne is beszéljünk.

Azonban ne kezdjünk el mindenhol szivárványokat látni, sajnos idáig még rögös út vezet, és sajnos a gazdagabb, megtakarítással rendelkező réteg fogja legelőször megérezni a pozitív hatásokat. A munkavállalók ezzel ellenben a sor végén kullognak. Miért?

Az Egyesült Államokban hónapok óta csökken a munkanélküliség, az adatok már a válság előtti szinteket közelítik (azonban a foglalkoztatottsági adatok a kivonuló rétegek miatt még mindig messze alatta vannak). De a bérek emelkedésének elmaradása még mindig sakkban tartja a FED döntéshozóit az alacsony kamatkörnyezettel kapcsolatban.

Az infláció generálásnak hosszútávon van egy talán még fontosabb, azonban kevesebbet hangoztatott szerepe is, mint a fogyasztás élénkítése. A nominális bérek ritkán csökkennek a gazdaságban, inkább a létszám leépítések jellemzőek. A munkaerőpiac, mint a gazdaság egyik alapköve így meg van kötve, hiszen „ár” szempontjából csak felfelé tud korrigálni ,mikor a kereslet nagyobb mint a kínálat. Ez egy válság során viszonylag ritkán figyelhető meg, ellenben a munkaerő kínálatből szokott többlet lenni. Az infláció azonban képes a reálbérek csökkentésére, ezáltal a kínálat és kereslet közötti rés szűkítésére.

Csak amikor a rés „természetes” méretére szűkült indul el a bérek emelkedése, és az általuk hosszú távon generált inflációs nyomás. Így végső soron mindenki nyer. Csak az nem mindegy, hol állunk a sorba. 

0 Tovább

Most érdemes csak igazán befektetni

A csütörtökön bejelentett, vártnál nagyobb európai eszközvásárlási program megmozgatta a piacokat. A kötvény és részvény piacok egyhangúan pozitívan reagáltak a fejleményekre, azonban nem csak az emelkedő árfolyamok miatt érdemes most befektetnünk. Az úgy nevezett „inflációs adó” elkerülése még egy nyomós okot szolgáltathat pénzünk fialtatására.

Német oldalról máris erős kritikát kapott az EKB döntése, mely szerint idén márciustól havi 60 milliárd eurót öntenének a piacra, az egész program alatt mint egy 1 100 milliárd euróvel emelné a jegybank mérlegfőösszegét. Ami az összeg komolyságát illeti, az eurózóna monetáris bázisa mint egy  19 százalékkal emelkedne a program végére. A német kritika érzelmi alapját a XX. Század során többször elszenvedett hiperinflációs helyzet adja, míg a jogi alapot az EKB-t szabályzó EU korlátozás, miszerint nem finanszírozhatja a jegybank az egyes kormányokat.

A kormányok saját fogyasztásukat alapvetően három forrásból finanszírozhatják: adók emelésével, hitelek felvételével, valamint pénz nyomtatásával. A központi bank eszközvásárlása az utóbbi két módszer ötvözete a gyakorlatban, valamint külön érdekes, hogy az adóemeléssel azonos hatásokat lehet vele elérni.

A gyakorlat szerint a jegybank az eurózónás államkötvényeket vásárolna a tagállamok jegybankjain keresztül (így például a görög csődkockázatot a görög jegybanknak kéne állnia), az összegek a jegybanki hozzájárulások alapján oszlanának meg. A kötvények megvásárlásakor a jegybank azaddig nem lézető fedezettel fizet, így friss pénz kerül a gazdaságba. Azonban a privátszektor adózása csak eztuán jön.

Rövidtávon a gazdaságok vásárlóereje a fixhez közelít. Az így kinyomtatott pénz tisztán inflációt generál, felosztja a tortát több szeletre, azonban míg eddig például az privát szféra kezében 9 szelet volt a 10-ből, most ugyan ezt a tortát 12 felé vágjuk és ugyancsak kilencet adunk a privát szférának. Anélkül hogy egy egységnyit is fizetnénk az államkasszába a generált infláció ezreket vehet ki a zsebünkből. Ezt megelőzendő érdemes még most befektetési lehetőség után nézni.

0 Tovább

A japán monetáris lazítás - van e új a nap alatt?

Az amerikai jegybankként funkcionáló FED lassan fél éve folytatja a monetáris lazítás kivezetését a piacokról, az Európai Központi Bank esetében csak találgatások folynak, lesz e érdemi lazítás, a pozitív jegybanki kommunikáció egyre kevésbé bizonyul hatásosnak, a piacoknak már bizonyítékra lenne szüksége, de úgy tűnik az még várat magára. Az egyetlen komoly pénzpumpa jelenleg a japán jegybank, vagyis Bank of Japan kezében van. Immár több mint egy éve folytatják a hihetetlen mértékű pénznyomtatást, mely úgy tűnik kezdi meghozni hatását és 2013 második felétől az infláció elkezdett felfelé kúszni a szigetországban. A legnagyobb nyertes kétségkívül a Tokiói Értéktőzsde volt, a Nikkei 225 index 2013 során 52,4% emelkedett. Mi vezetett ehhez az intézkedéshez, és merre tartunk jelenleg?



Rövid történelem


                A második világháborúból vesztesként kikerülő Japán gazdasága romokban hevert. A gazdasági regenerálódás azonban nem váratott sokat magára. A '60-as években 10%, 1970-es években 5%, míg az 1980-as években 4% volt az átlagos év/év alapon számolt reál növekedés. Ezt a hihetetlen mértékű növekedést elősegítette a tőkekiáramlás korlátozása, a védelmi kiadások csökkentése (< 1% a mai napig); a fejlett technológiák átvétele, adaptálása és fejlesztése, illetve a húzóágazatok magas állami támogatása. Természetesen az ilyen mértékű növekedés euforikus érzelmeket okozhat, amely egyenes út a buborékok kialakulásához. Az 1990-es években több ingatlan és tőzsdei buborék is kipukkadt, deflációt okozva ezzel, a növekedést pedig 0,5% visszaszorítva. Erre válaszként 2001-2006 között végbevitték az első monetáris lazítást a szigetországban, mely elhozta az újabb gazdasági bővülés hullámát 2002-2007. A válságot követően a fiskális politika lazításával próbáltak életet lehelni a gazdaságba, ám ennek az érának a 2011 tsunami katasztrófa vetett véget. 2012 végétől indult a második monetáris lazítási hullám, mely az idei év, 2014 végéig 1,4 billió dollárt hivatott a gazdaságba pumpálni. Hogy jobban átérezzük a program súlyát ez a FED pénzpumpájának 160%-a lenne a program végére.

Hatások


                A monetáris lazítás önmagában megosztja a politikusok és közgazdászok népes táborát. Az ellenzők azt vallják, hogy hiába a pénz pumpálása, ha a bankok és a háztartások nem akarnak részt venni a hitelezésben a fogyasztás sem fog elindulni. Jelen helyzetben ki szokták emelni a Japán kormány egyik legnagyobb gyengeségét is, ami nem más, mint a 224% GDP-hez mért államadósság. Az emelkedő infláció mellett az emelkedő kamatok olyan terhet rónának a japán költségvetésre, hogy gyakorlatilag minden bevételét a kamatok törlesztésére kellene fordítani, mely az adósság növekedését exponenciális pályára állítaná.
                A támogatók az eddigi eredményekkel szeretnek példálózni, a pozitív hatások megfigyelhetők voltak a szigetországban 2002 és 2007 között, illetve mintha az USA gazdasága is éledezne, a legutóbbi téli adatokat sokan csak az időjárás számlájára írják, mondván ez csak szezonális ingadozás volt és nincs mitől tartani. Természetesen a dovish Janet Yellen nyilatkozatok (kamatemelések eltolása) is a pozitív hangulatot segíti elő.


                A pénz és tőkepiaci eredmények azonban magukért beszélnek. A nikkei gyors emelkedése, a beinduló infláció, az alapok jó teljesítménye és a yen gyengülése mind azt mutatja, hogy középtávon a jegybank elérte célját.
0 Tovább

Hozam Vadász

blogavatar

Pénzügyekről közérthetően

Utolsó kommentek